PERFORMANS HESAPLAMA ARAÇLARI

Performans ölçümü olmadan; sporda gelişimin tayin edilebilmesi, planlaması ve ilgili kavram üzerinde geçerli- güvenilir bir yorum yapılamaz. Sportif performansın skorla olan yakın ilişkisi düşünülecek olursa, ölçüm yöntemlerinin ne kadar önem kazandığı anlaşılabilir. Bu makalede, uygulaması basit ve yaygın olarak kullanılan sportif testlere yer verildi. Performans hesaplama araçları, sizi yığınla formülle uğraşmaktan kurtarmak amacıyla geliştirilmiştir. Burada yer alan hesaplayıcılar, konular içinde yer almaktadır. Fakat tümüme tek bir sayfada toplu olarak ulaşabilmek adına bu makale oluşturuldu. İlgili hesaplayıcıya ait detaylı bilgilere ulaşmanız için gerekli linkler, hesaplayıcılarla birlikte verildi.

Vücut Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksi, ideal boy ve vücut ağırlığı oranını belirlemede çok yaygın olarak kullanılan bir hesaplamadır (WHO).

Performans belirlemede Vücut kitle indeksi sınıflaması
Vücut kitle indeksi sınıflaması

1 Maksimum Tekrar (1RM) Testi

1 maksimum tekrar (1RM) testi ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

RAST (Running Based Anaerobic Sprint Test)

Anaerobik performans belirlemede sıkça kullanılan Rast ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz (Draper& Whyte, 1997).

Diğer Anaerobik Performans Testleri (Lewis, Harman, Johnson- Bahamonde)

Anaerobik performansın tespitinde sıkça kullanılan Lewis, Harman ve Johnson- Bahamonde formüllerine göre anaerobik güç ve kapasitenin nasıl tespit edilebileceğine dair ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz (Fox & Mathews, 1974; Harman et al., 1991; James et al, 2005).

Antropometrik Somatotip

Antropometrik somatotipin nasıl tespit edilebileceğine dair ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça

Carter J. L, Heath B. H, (1990). Somatotyping: development and applications (Vol. 5): Cambridge University Press.

Draper, P. N., & Whyte, G. (1997). Anaerobic performance testing.
University of Canterbury. School of Sport & Physical Education.

Fox, E. L., & Mathews, D. K. (1974). Interval Training: Conditioning for Sports and General Fitness. Philadelphia:Saunders.

Harman, E. A., Rosenstein, M. T., Frykman, P. N., Rosenstein, R. M., & Kraemer, W. J. (1991). Estimation of human power output from vertical jump. The Journal of Strength & Conditioning Research5(3), 116-120.

James, R., Allen, W., James, G., & Dale, P. (2005). Measurement and Evaluation in Human Performance. USA: Human Kinetics.

WHO (World Healthy Organization), (2020).

Bir cevap yazın

error

Paylaşımı Beğendiyseniz, Paylaşabilirsiniz