Esneklik TestleriHareket ve AntrenmanPerformans TestleriYetenek Seçimi

V-Sit and Reach Test

V-Otur Uzan ya da orijinal adıyla V-Sit and Reach Test, alt sırt ve hamstring kas esnekliklerini tespit etmek amacıyla kullanılan yüksek güvenirlik katsayısına sahip (r=0,98) geçerli bir testtir (1) ve bilinen otur uzan testlerinin aksine herhangi bir esneklik sehpası gerektirmez. Diğer otur uzan esneklik testi protokolüne ulaşmak için tıklayınız.

Test İçin Gerekli Ekipmanlar

1- Yapışkan Şerit

Bu testte ayak topuklarının sıfır noktası sayılması gerekmektedir. Bu yüzden küçük bir miktar (zemine işaret koymak amaçlı) renkli yapışkan şerite ihtiyacımız var.

2- Cetvel ya da metre

Uzanma ve esneme mesafesini ölçebilmemiz için gereklidir. Sıfır noktası ile katılımcının uzanabildiği maksimum nokta arasındaki mesafe ölçülür ve kayıt edilir.

Testin Uygulanışı ve Skor

Sporcudan yerde, ayak parmak uçları yukarıda, topuklar yere basacak bir pozisyonda ve iki ayağı arasında 30 cm boşluk kalacak şekilde oturması istenir. Sporcunun topuklarının yere temas ettiği iki nokta üzerinden düz bir hat çekilir ve bu hat sıfır noktası olarak kabul edilir. Sporcudan dizlerinde bükülme olmaksızın uzanabildiği son noktaya kadar uzanması istenir (2). BU noktada test yöneticisi dizlerin bükülmediğinden emin olmalı ve gerekirse baskı uygulayarak dizlerin düz kalmasını sağlamalıdır. Her bir sporcu için test ikişer defa tekrar edilir ve en iyi sonuç (+) ya da (-) olarak cm cinsinden ölçülüp kaydedilir.

Geçerlik ve Güvenirlik

Test hakkında çok yüksek bir güvenirlik oranı Cuberek ve arkadaşları (1) tarafından bildirilmiştir. Bunun dışında testin güvenirliği, tekrarlar arasında standart koşulların sağlanmasına, ısınma derecesine, günün saatine (sirkadiyen ritim) ve yorgunluğa bağlı olarak değişebilir. Tüm koşulların maksimum seviyede standartlaştırılması gerekmektedir.

Kaynakça

1- Cuberek, R., Machová, I., & Lipenská, M. (2013). Reliability of V sit-and-reach test used for flexibility self-assessment in females. Acta Gymnica43(1), 35-39.

2- Robert Wood, “V-Sit reach flexibility test.” Topend Sports Website, 2008, https://www.topendsports.com/testing/tests/v-sit.htm, Accessed 14.02.2019

Bir yanıt yazın

error

Paylaşımı Beğendiyseniz, Paylaşabilirsiniz