Esneklik TestleriHareket ve AntrenmanPerformans TestleriYetenek Seçimi

Otur Eriş Esneklik Testi

Otur eriş/ otur uzan ya da orijinal adıyla sit and reach test, her ne kadar genel bir esneklik performans ölçüm metodu olarak kabul edilse de, özellikle alt ekstremite ve hamstring kas gruplarının esnekliğini ölçmektedir. Bu test, lumbar lordoz (bel kemiğinin eğriliği), ileri pelvik eğimi ve alt sırt sorunları ile ilgili bilgi verdiği için önemlidir. İlk olarak
Wells ve Dillon (1952) tarafından tanımlanmıştır.

Otur Eriş Testi Varyasyonları

Teste ait bazı farklı varyasyonlar vardır. Bu varyasyonlar genelde, uzanma noktasının nereden başlayacağı ile ilgilidir.

1- Ayak Topuğunun Sıfır Noktası Kabul Edilmesi

Bu teste ait en mantıklı hesaplama yöntemi olabilir. Öğrenci aşağıda uygulanışı ifade edildiği şekilde testi uygular. Fakat ayak topuğunun olduğu nokta sıfır noktası kabul edilir. Bazı katılımcıların ayak topuğuna kadar uzanamadığı yaygın karşılaşılan bir durumdur. Uzanabildiği nokta bu durumda eksi (-) cinsinden yazılır. Sıfır noktasını geçebilmişse artı (+) cinsinden yazılır. Bu protokole göre, esneklik sehpasına ulaşılamayan durumlarda V-Sit and Reach testi kullanışlı, geçerli ve güvenilir bir alternatif olabilir.

2- Presidents Challenge Versiyonu

Her ne kadar en mantıklı prosedürün ayak noktasının sıfır noktası olarak kabul edilmesi olduğunu ifade etsek de, bazı durumlarda negatif rakamlarla analiz yapmak zor olabilir. Bu yüzden Presidents Challenge versiyonu en yaygın kullanılan yöntemdir. Ayak topuğu noktası bu versiyonda 23 cm (9 inch) noktasındadır.

2- Modifiye Otur Eriş Versiyonu

Presidents Challenge versiyonunun bazı dezavantajları vardır. Presidents Challenge versiyonunda kolu uzun olan ya da bacakları kısa olan bir katılımcı avantaj elde etmektedir. Bu versiyon ile katılımcının antropemetrik özelliklerine en uygun esneklik protokolü oluşturulmuş olur. Fakat bu vesiyonun dez avantajı, şekilde görüldüğü gibi cetvel kısmının kişiye göre uyarlanabilir olduğu bir esneklik sehpasının bulunamaması olabilir. Buradan bu sehpaya ulaşabilirsiniz.

Otur eriş esneklik testi sehpası

Katılımcı duvara yaslanır. Omuzların duvarla tam temas etmesi sağlandıktan sonra katılımcının hala duvarla temas halindeyken önüne koyulmuş ölçüm sehpasına doğru uzanması istenir. Cetvel noktası katılımcının uzanabildiği noktaya göre ayarlanır (parmak uçlarının cetvele temas ettiği nokta). Böylece kişinin kol uzunluğuna göre sehpa ayarlanmış olur.

3- Backsaver Versiyonu

Şuana kadar anlatılan versiyonlarda her iki bacağında kullanımda olduğu protokollere sahipti. Fakat Backsaver versiyonunda her iki bacakta tek tek teste dahil edilir. Bir bacak tam gerginken diğeri diz kapağı seviyesinde bükülüdür.

Otur Eriş Testinin Uygulanışı

Katılımcılardan, ayakkabılarını çıkararak yere oturmaları ve ayak tabanını düz bir şekilde test sehpasına yerleştirmeleri istenir. Katılımcıların, ölçüm yapılırken dizlerini bükmeden, vücutlarını ileri doğru eğilerek uzanabildikleri son noktaya kadar uzanmaları, cetveli yavaşça ileri itmeleri ve en son noktada en az 2 sn. hareket etmeden beklemeleri istenir. Ölçüm iki defa tekrar edilerek, en yüksek değer cm cinsinden kaydedilir (Wells ve Dillon, 1952).

Kaynakça

Wells, K. F. & Dillon, E. K. (1952). The sit and reach-a test of back and leg flexibility. Research Quarterly. American Association for Health, Physical Education and Recreation, 23(1), 115-118.

Bir yanıt yazın

error

Paylaşımı Beğendiyseniz, Paylaşabilirsiniz