ÇeviklikHareket ve AntrenmanPerformans TestleriYetenek Seçimi

Yön Değiştirme Testleri

Bu makalede; uzunca bir süre çeviklik testleri olarak kullanılan, fakat günümüzde sadece Yön Değiştirme Testleri olarak kullanılan testlerin kısa, öz ve yeterli kullanımı hakkında bilgiler verilecektir. Çeviklik ve Yön Değiştirme Hızı arasındaki dev farkı anlayabilmek, bu makalede anlatılacak testlerin doğru kullanımı ve doğru yorumlanabilmesi için oldukça önemlidir. Çeviklik hakkındaki ayrıntılı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İllinois Yön Değiştirme Hızı Testi

Sporcuların yön değitirme süratlerinin tespit edilmesi amacıyla illinois testi uygulanır. Eni 5 m, boyu 10 m ve orta bölümünde 3,3 m aralıklarla düz bir hat üzerine dizilmiş üç koniden oluşan bir test parkuru kurulur. Test, her 10 m’de bir 180° dönüşler içeren ve 40 m’si düz, 20 m’si ise koniler arasında gerçekleşen slalom koşusundan oluşmaktadır. Test öncesinde katılımcılara parkurun tanıtımı ve gerekli açıklamalar yapılır ve sonra düşük tempoda 3-4 deneme yapmalarına izin verilir. Sporculardan test parkurunun başlangıç çizgisinde, yüzüstü yatar pozisyonda ve eller omuz hizasında yerle temas halindeyken çıkış yapmaları istenir. Tam dinlenme ile test 2 kez tekrarlanır ve en iyi değer cm cinsinden kaydedilir (Getchell, 1979).

Pro-Agility T Test

5-10-5 shuttle ya da 20-yard shuttle test olarak da bilinen Pro-agility T test, etkili bir yön değiştirme hızı ölçüm testidir (Harman et al., 2000). Özellikle dar alanlarda da kullanılabilirliği ve basit öğrenilebilirliği ile her yaştan sporcu için uygun bir testtir. Sporcu, fotosellerin 1 metre gerisinde yan duruş pozisyonunda bekler. Sporcu yan durmalıdır fakat sağa ya da sola doğru koşmak istemek ya da yüzünün başlangıçta arkaya mı yoksa öne mi bakacağını belirlemek sporcunun inisiyatifindedir. Sporcu, şekilde de ifade edildiği gibi toplam 3 koşu yapacaktır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, sporcu konilerin etrafından dönmemeli, eli ile üzerine dokunup diğer yöne koşmalıdır.

Kaynakça

Getchell B. Physical Fitness: A Way of Life, 2nd ed. New York: John Wiley and Sons, Inc., 1979.

Harman E, Garhammer J, Pandorf C. Administration, scoring and interpretation of selected tests. In: Baechle TR, Earle RW, eds. Essentials of strength and conditioning. Champaign, 2000

Bir yanıt yazın

error

Paylaşımı Beğendiyseniz, Paylaşabilirsiniz