Aerobik Güç (Dayanıklılık) TestleriHareket ve AntrenmanPerformans TestleriYetenek Seçimi

Yo-Yo Dayanıklılık Testleri

Bu makalede, Ülkemizde ve Dünyada oldukça popüler, geçerli ve güvenilir bir dayanıklılık test grubu olan Yo-Yo Endurance, Yo-Yo İntermittent Endurance ve Yo-Yo Intermittent Recovery testlerine ait bilgilere yer verilecektir. Aerobik Güç ve dayanıklılık hakkında ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Aerobik ve kapasite ile ilgili bir diğer popüler testimiz olan mekik Koşusu Testine (Multistage Shuttle Run Test, Beep Test ve Multistage Fitness Test) ise,  buradan ulaşabilirsiniz.

Özet

Bir çok spor aktivitesi, oyun esnasında durağanlıklar barındırır. Örneğin bir maraton koşucusu yarışmaya başladıktan sonra koşu temposunda küçük değişmeler olsa da yarış boyunca durmaksızın bitiş çizgisine kadar koşar. Fakat bir futbol ya da basketbol oyununda sporcular devamlı koşu halinde değildirler. Müsabaka ya da maç esnasında durur, yürür, jogging temposunda koşar veya ani sprintlerle hücum yapar. Bu durumda, yapılacak dayanıklılık testi, sportif aktivitenin doğasına uygun olmalıdır. örneğin bir basketbolcu, içerisinde durmaların ve hızlanmaların olduğu bir dayanıklılık testine tabi olmalıdır. Yo-Yo testleri bu açıdan, farklı kategorileri ile neredeyse tüm spor branşlarına uygundur.

Yo-Yo Dayanıklılık Testleri

Yo-Yo testleri, Mekik koşusu (shuttle run) testinde olduğu gibi sporcunun aerobik dayanıklılığını geliştirmek ve ölçmek amaçlı kullanılır. Yo-Yo testleri 3 temel gruba ayrılır. Ayrıntılara ulaşmak için aşağıdaki testlere tıklamanız yeterlidir.

1-Yo-Yo Dayanıklılık (Endurance) Test

2-Yo-Yo Aralıklı Dayanıklılık (Intermittent Endurance) Test

3-Yo-Yo Aralıklı Toparlanma (Intermittent Recovery) Test

Her bir Yo-Yo test grubu ise, kendi içinde level- 1 ve level- 2 olmak üzere 2 alt gruba ayrılır.

Level-1; daha az antrenmanlı ya da sakatlık vb. sebeplerle yüklenmenin yoğun tutulamayacağı sporcular için oldukça uygundur (1).

Level- 2 ise; elit, sağlıklı ve yüklenme yoğunluğunun fazla olacağı sporculara uygulanır (1).

Level-1 ve Level- 2 seviyelerinin tek farkı, başlama hızlarıdır. Level-1 daha yavaş bir tempoda başlarken, Level-2 daha yüksek bir tempoda başlar. Yo-Yo test türüne göre her iki level için de başlama hızları farklılık gösterecektir.

Kaynakça

Fanchini, M., Castagna, C., Coutts, A. J., Schena, F., McCall, A., & Impellizzeri, F. M. (2014). Are the Yo-Yo intermittent recovery test levels 1 and 2 both useful? Reliability, responsiveness and interchangeability in young soccer players. Journal of sports sciences32(20), 1950-1957.

Bir cevap yazın

error

Paylaşımı Beğendiyseniz, Paylaşabilirsiniz